Tak trochu netradiční říjnové tréninky

13.10.2020

První dva říjnové tréninky jsme se sešli jako vždy. Tedy ne, tak jako vždy, ale skoro jako vždy. Čas je stejný, tedy pátek ve čtyři, ale protože už zase máme zakázaný přístup na hasičárnu, tak se scházíme na Valech místního zámku.

První trénink jsme vyrazili na hóóódně dlouho slibovanou šipkovanou. Dorostenci si pro nás připravili trasu po Pacově a my jsme pak v jejich stopách hledali kudy kam. Což o to, šipky byly hodně hustě, a dokonce na nás nezkoušely ani rozcestí, ale ty obálky. No pánové, vy nevíte, jak vypadá obálka? Psaníčka ale dávali tak, abychom je brzy našli a z odpovědí jsme měli příležitost se dovědět, jaké máme druhy hydrantů, kdo je patronem hasičů a na kterém domě se nachází, kde stála původní hasičárna a mnoho dalšího.

Druhý trénink byl překvapením. Víte, jak krásné město je náš Pacov z výšky. My už ano. Měli jsme možnost si ho prohlédnout z věže kostela sv. Michaela. Po vystoupání 110 schodů jsme se dostali k místu, kde jsou zavěšeny zvony, a zde jsme se z otevřené okenice mohli kochat pohledem. Cestou dolů jsme si prohlédli hodinový stroj, který pohání věžní hodiny a prošli se po půdě.

A teď jedna zajímavost? Všimli jste si, že již 10 let neodbíjí zvon vždy počet hodin. Zvon nám oznámí, že je čtvrt, půl, třičtvrtě, celá, ale už se nedozvíte kolik, či na kolik. Závaží, které by toto umožnilo, bylo prověšeno a zatím se nenašel nikdo, kdo by to spravil. Chtěli bychom poděkovat panu Kokešovi, že nám tuto skvělou prohlídku umožnil.

A aby těch zážitků bylo dost, zalezli jsme do bunkru v zámecké zahradě, kde hasiči nacvičují orientaci ve tmě a zakouřeném prostoru a získávají oprávnění nositele dýchací techniky. Zde nám Aleš pověděl, jak nácvik probíhá.

Pozn.: tréninky se konaly 2. 9. a 9. 9. 2020, kdy platilo opatření vlády: venku pohromadě maximálně 20 osob, vevnitř maximálně 10 osob. Toto opatření jsme samozřejmě splnili.