Oslavy 150 let SDH v Pacově

21.08.2021

V toto, pro naši zemi, historické datum jsme se zúčastnili, pro náš sbor, významné události.

V zámeckém parku našeho města se konaly oslavy 150. výročí založení SDH Pacov.

Starší členové sboru se sešli již v brzkých ranních hodinách, aby připravili vše potřebné k zdárnému průběhu, ale my děti jsme si pospaly a dorazily do parku až v 10:30 hod.

Oslavy pro nás začaly focením našeho kolektivu do almanachu, který půjde do tisku v průběhu září. Škoda, že si všechny děti neudělaly čas a nedorazily. Nám ostatním to ale moc slušelo. Po občerstvení, které pro nás bylo připraveno ve VIP zóně místního zámku, jsme se šli řadit do průvodu. V čele průvodu šli vlajkonoši, za nimi uniformovaní členové sboru a pak my, děti. Za námi do kroku hrála kapela Božejáci. A za nimi ostatní hasiči v uniformách. Vše uzavírala technika, která po celou dobu blikala a houkala a troubila.

Následovalo slavností zahájení, starostou sboru Alešem Jandou, který návštěvníky, a že jich nebylo vůbec málo, přivítal a seznámil s programem oslav. Hned na začátku proběhlo předání pamětních stuh na náš prapor. Potom každou celou hodinu probíhaly ukázky a mezi nimi bylo hudební vystoupení Božejáků.

První ukázku si připravila JSDH Pacov, kdy členové předvedli hašení domečku. Nutno podotknou, že pokud by se Matěj s Tomem a Filipem neobětovali a nevyrobili jim ho, nemají co hasit. Druhé místo patřilo hasičům z Černovic, kteří přijeli s historickou stříkačkou a předvedli, docela vtipně, jak se hasilo kdysi. Pak už konečně přišla řada na nás. Mladší děti předvedly technickou pomoc při odstraňování padlého stromu, který bránil v provozu. Postavili se k tomu čelem a udělaly z toho grotesku. Starší děti pak předvedly profesionální zásah u úniku nebezpečné látky se zraněnou osobou. Závěrečná ukázka patřila profesionálním hasičům z pacovské stanice, kteří předvedli vyproštění zraněné osoby z převráceného automobilu.

Pozvání na naše oslavy přijali mimo jiných i plk. Ing. Jiří Hӧrner, genpor. Ing. Drahoslav Ryba, plk. Mgr. Jiří Němec aj. Nejen oni, ale mnoho dalších hostů a vystavovatelů techniky se zapsalo do Pamětní knihy, která bude uložena v Síni tradic.

Celý den bylo možno si prohlédnout a prolézt vystavenou techniku historickou i moderní, vyzkoušet si kompletní výstroj hasiče při zásahu, prohlédnout si Pacov z výškové plošiny Tatry 148, zařádit si v nafukovacím hradu z hasicích přístrojů nebo prostě jen zakoupit občerstvení a užívat si sluníčka, kterého v letošním roce moc není.

Obsáhlejší článek o této velice významné a organizačně náročné akci bude k nalezení v almanachu sboru, kronice oslav i na webových stránkách SDH Pacov.